هفت کشتی تاریخی در سواحل استان های شمالی کشف شده اند

به گزارش وبلاگ کشتی گیران، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر شده، هفت کشتی تاریخی در سواحل استان های شمالی کشف شده اند.

هفت کشتی تاریخی در سواحل استان های شمالی کشف شده اند

ولی جهانی (معاون میراث فرهنگی گیلان) گفت: تا به امروز بقایای یک کشتی در مازندران و یک کشتی در گرگان و 5 کشتی در سواحل استان گیلان پیدا شده که میتوان گفت درحال حاضر فقط بقایایی از کشتی دیگر تعیین شده است. در این میان کشتی قروق تالش و کشتی لله رود امیرآباد و کشتی انبار سر از جمله معروفترین کشتی های تاریخی کشف شده در گیلان هستند.

او درخصوص شرایط فعلی کشتی های تاریخی پیدا شده گفت: بدنه بیشتر این کشتی ها درحال حاضر زیر خاک و ماسه مدفون هستند. تنها بقایای یک کشتی تا حدودی از زیر خاک بیرون آمده و براساس تفاهم نامه ای که میان اداره کل میراث فرهنگی با اداره کل بنادر کشتیرانی و مرکز اقیانوس شناسی و پژوهشکده باستان شناسی منعقد شد، مقرر است مطالعات و آنالیز های مشترک روی این کشتی ها صورت پذیرد در این راستا مطالعات روی یکی از کشتی های ساحلی اجرا شده است.

معاون میراث فرهنگی گیلان در پاسخ به این سوال که شرایط کشتی قروق آنهم بعد از انتشار تصاویری از مردم و گردشگران که روی بدنه این کشتی تاریخی می ایستادند و عکس می گرفتند، چگونه است، گفت: درحال حاضر حفاظت کامل از این منطقه صورت می گیرد. از آنجا که هنوز سازوکار تعیینی برای سایر کشتی های تاریخی درنظر گرفته نشده، از این رو با وجود آنکه برنامه هایی برای حوزه آنالیز و باستان شناسی آنها در نظر داریم، ترجیحمان آن است که زیر خاک بمانند، چراکه مصون تر خواهند بود.

جهانی توضیح داد: احتیاج است تا با پژوهشکده باستان شناسی برای استفاده از تکنولوژی های روز جهان جهت حفاظت و نگهداری این آثار مکاتباتی انجام گردد و درعین حال باید سازمان بنادر و کشتیرانی در این خصوص ورود کند. از این رو تا زمانی که این مسائل حل نگردد، این آثار زیر خاک باقی بمانند بهتر و در امان خواهند بود.

او درخصوص لزوم آنالیز و شناسایی کشتی های تاریخی که در سواحل شمال کشور بدست آمده اند و اطلاعاتی که می توانند در اختیار ما بگذارند، گفت: بیشتر این کشتی ها متعلق به دوران تیموری، ایلخانی و صفوی و قاجاریه است. با مطالعه آن ها می توانیم به اقتصاد گیلان در این دوره زمانی بیشتر اشراف پیدا کنیم. بنابراطلاعاتی که در اختیار داریم، ابریشم لاهیجان و رشت بسیار مرغوب بوده و هواداران خاص خود را نیز در میان کشورهای خارجی داشت. میتوان گفت هم زمان با دوره تیموری تجارت ابریشم مهمترین کالای اساسی گیلان بوده که هواداران زیادی در آسیا و اروپا داشت.

موقعیت این کشتی ها به ما نشان می دهد که دریانوردی در آن دوران چگونه بود، درعین حال به موقعیت منطقه، تبادلات بین گیلان و کشورهای منطقه در دوران تیموری و صفوی و… پی می بریم. بعلاوه کشتی ها برای شناخت مباحث فرهنگی و تاریخی یاری شایانی به ما خواهد نمود.

معاون میراث فرهنگی گیلان با تاکید برآنکه تا به امروز تمام کشتی های تاریخی که پیدا شده، تجاری بوده اند، یادآور شد: تا به امروز بقایای کشتی نظامی بدست نیاورده ایم و شواهدی دراین خصوص وجود نداشت. بیشتر کشتی ها تجاری هستند و هرچند به صورت قطعی نمی توانیم بگوییم متعلق به کدام کشور بودند اما آنالیز ها و کاوش های که روی چند نمونه از این کشتی ها در ساحل خزر اجرا شده، بیشتر آنها کشتی های روسی بوده اند.

او با اشاره به پیدا شدن بقایای کشتی که جدیدا خبری شده، گفت: بقایای یک فروند کشتی به طول تقریبی 48 متر در فاصله 300 متری از ساحل دریا در نزدیکی آستانه و کیاشهر کشف شد. بخش عمده ای از این کشتی در حال حاضر در زیر ماسه مدفون شده و برای دستیابی به اطلاعات دقیق تر احتیاج به انجام آنالیز های کارشناسی بیشتر در این مورد است.

منبع: همگردی

به "هفت کشتی تاریخی در سواحل استان های شمالی کشف شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت کشتی تاریخی در سواحل استان های شمالی کشف شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید