همه چیز درباره واکسن 4 ماهگی

به گزارش وبلاگ کشتی گیران، واکسن 4 ماهگی نوزادان شامل واکسن های کزاز، سیاه سرفه، دیفتری، هپاتیت B، میکروب هموفیلوس آنفولانزا نوع B و فلج اطفال است. در صورتی که واکسن چهار ماهگی زده نگردد و یا در آن تاخیر ایجاد گردد، احتمال بروز این بیماری ها وجود دارد. در این مقاله درباره هر کدام از این واکسن ها به طور جداگانه توضیحاتی آورده شده است.

همه چیز درباره واکسن 4 ماهگی واکسن 4 ماهگی که به نوزاد تزریق می شود، شامل واکسن پنج گانه و واکسن خوراکی فلج اطفال است. واکسن پنج گانه از واکسن سه گانه (دیفتری، کزاز و سیاه سرفه) و واکسن هپاتیت B و هموفیلوس آنفولانزا نوع B تشکیل شده است.

ایمن سازی بدن کودک، چگونه انجام می شود؟بروز بیماری های بالقوه مرگبار دوران کودکی مانند دیفتری از زمانی که برنامه واکسیناسیون به اجرا در آمده و موجب ایمنی کودک شده اند به شدت کاهش یافته است. ایمنی بعضی از واکسن ها مانند سرخچه دوام طولانی دارند، اما بعضی دیگر مانند کزاز را باید به مرور و در دوره های زمانی معین تجدید کرد.

ایمن سازی بدن به دو شکل انجام می شود: فعال و غیر فعال. در روش فعال، بادی های ساخته شده را وارد بدن می کنند، اما در روش غیر فعال ویروس های ضعیف شده را با تزریق داخل بدن می کنند تا سیستم ایمنی بدن نسبت به آن ها واکنش داده و شروع به ساختن آنتی بادی نماید. به همین خاطر است که گاهی واکسیناسیون با نشانه های خفیف همان بیماری همراه است.

در پنج سال اول زندگی کودک او باید در مقابل فلج اطفال، منژیت C، سرخک، سرخچه، اوریون، دیفتری، کزاز، سیاه سرفه و سل واکسینه شود. واکسن ها فوراً موجب ایمنی در برابر بیماری نمی شوند. گاهی تا چهار هفته طول می کشد تا واکسن اثر خود را در بدن ایجاد کند. در صورت نا آرامی کودک بعد از واکسیناسیون، می توانید به او قطره یا شربت استامینوفن بدهید.

چرا واکسیناسیون بچه ها اهمیت دارد؟از آنجایی که برنامه های واکسیناسیون بسیار پیروز بوده است، به آسانی بیماری های مرگباری مانند سیاه سرفه یا فلج اطفال را فراموش می کنیم. بسیاری از مادران جوان امروزی هرگز یک کودک مبتلا به فلج اطفال را ندیده اند. در حالی که در نسل های قبل احتمال بیماری فلج یا حتی مرگ در اثر ابتلا به فلج اطفال یک تهدید واقعی بوده است.

واکسیناسیون هم تک تک افراد و هم تمام جامعه را از بیماری های عفونی محافظت می کند. به همین خاطر هر کودکی باید درست واکسینه بشود. بعضی از مادران از داستان هایی که درباره عوارض جانبی واکسن ها شنیده اند وحشت دارند، اما در حقیقت این عوارض بسیار نادر هستند. با این حال زمانی که کودک به یک بیماری حاد مانند تب مبتلاست یا در صورتی که به دز قبلی واکسن واکنش شدید نشان داده باشد، نباید واکسینه شود.

واکسن چهار ماهگی نوزادان شامل چه واکسن هایی است؟

واکسن 4 ماهگی کزازهر زخمی یا شکافی روی پوست خطر بیماری کزاز را به همراه دارد. باکتری کزاز فقط در محیط بدون اکسیژن رشد می کند به همین خاطر زخم های سطحی خطر کمتری در رابطه با بیماری کزاز ایجاد می کنند. باکتری و اسپور کزاز در خاک زنده می ماند و رشد می کند به همین خاطر زخم های آلوده به خاک خطرناک هستند. باکتری کزار سمی فراوری می کند که به اعصاب و مغز آسیب می زند و موجب گرفتگی عضلات به خصوص عضلات صورت می شود و به همین خاطر در زبان عامه به این بیماری قفل شدن فک نیز می گویند.

مبتلایان به کزاز باید حتماً در بیمارستان تحت درمان قرار بگیرند. با واکسیناسیون درست می توان به طور کامل از بروز این بیماری جلوگیری کرد. اولین تزریق واکسن کزاز باید قبل از 12 ماهگی انجام شود و در فواصل ده سال یک بار (تا پنج تزریق) نیز باید با تزریق بعدی ایمنی نسبت به آن تقویت شود. اگر سگی کودکی را گاز گرفت یا جراحتی عمیق و آلوده روی پوست او ایجاد شده باشد و قبلاً نیز نسبت به این بیماری واکسینه نشده باشد، احتمالاً در بخش اورژانس یک تزریق فوری سرم کزاز صورت خواهد گرفت.

واکسن 4 ماهگی سیاه سرفهیکی از خطرناک ترین بیماری های زیر یک سال بچه ها، بیماری سیاه سرفه است. این بیماری از طریق یک باکتری به نام بوردتلاپرتوسیس ایجاد می شود و باعث مسدود شدن مجاری تنفسی نوزاد و التهاب ریه ها می شود.

نشانه های این بیماری شبیه به بیماری سرماخوردگی نظیر آبریزش بینی، قرمزی و آبریزش چشم، تب خفیف و سرفه خشک می باشد.

تزریق واکسن سیاه سرفه از دو ماهگی شروع می شود و در خانه های بهداشت به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می گیرد. نکته مهم در خصوص این واکسن این است که، واکسن چهار ماهگی سیاه سرفه نباید پس از خاتمه 5 سالگی به کودک تزریق شود.

واکسن 4 ماهگی دیفتریدیفتری بیماری دستگاه تنفسی است. این بیماری واگیردار است و باعث ایجاد غشایی کاذب در حلق و حنجره می شود. عوارض آن مواردی نظیر گلودرد، تب، سرفه و گرفتگی صدا است و در صورت تشدید، این بیماری باعث بیماری های قلبی، کلیوی و فلج دست و پا می شود. در کشور های پیشرفته این بیماری از طریق واکسیناسیون به طور کلی ریشه کن شده است. اما در ایران واکسن 4 ماهگی دیفتری در چندین نوبت در سنین مختلف دریافت می شود.

واکسن 4 ماهگی هپاتیت Bواکسن هپاتیت B، جز واکسن پنج گانه می باشد. این واکسن به منظور پیشگیری از ورم کبد ناشی از ویروس هپاتیت B. و جلوگیری از تصلب کبد و سرطان کبد تزریق می شود. اولین تزریق واکسن هپاتیت B. باید بعد از تولد و یا قبل از مرخص شدن نوزاد از بیمارستان باشد.

واکسن 4 ماهگی میکروب هموفیلوس آنفولانزا نوع B.میکروب هموفیلوس آنفولانزا در بچه ها مخصوصاً در شیرخواران ایجاد بیماری مننژیت، تورم حنجره و عفونت ریه می کند. این واکسن توام با واکسن دیفتری، کزاز، سیاه سرفه و هپاتیت (واکسن پنج گانه) در سنین 2، 4 و 6 ماهگی به بچه ها تزریق می شود.

آنتی بیوتیک ها برای درمان بیماری های ناشی از میکروب هموفیلوس آنفولانزا همواره به طور موثر عمل نمی کنند، زیرا حدود 3 تا 5 درصد بیمارانی که به مننژیت مبتلا می شوند با تجویز آنتی بیوتیک جان خود را از دست می دهند. بعضی دیگر میکروب های هموفیلوس آنفولانزا به آنتی بیوتیک ها مقاوم شده اند و درمان آن ها بسیار مشکل است.

واکسن 4 ماهگی فلج اطفالبیماری فلج اطفال، بیماری است ویروسی که اگر کودک به آن مبتلا شود دچار بیماری فلج اندام ها می شود و تا آخر عمر ممکن است دچار معلولیت شود. اگر این ویروس مغز را مبتلا سازد، کودک دچار فلج تنفسی شده و منجر به فوت او می شود.

دو نوع واکسن بدو تولد فلج اطفال وجود دارد، یکی واکسن ویروس زنده ضعیف شده و دیگری واکسن کشته شده که هر دو در پیشگیری از بیماری فلج اطفال در بچه ها موثر است. به دلیل مزایایی که نوع خوراکی واکسن دارد در کشور ما نوع خوراکی آن داده می شود. اگر به نوزاد در موقع تولد در زایشگاه یا بیمارستان به عللی واکسن فلج اطفال داده نشود، در اولین فرصت باید این کار صورت پذیرد. در بعضی از کشور ها واکسن فلج اطفال کشته شده IPV در چهار نوبت دو ماهگی، چهار ماهگی، 6 تا 12 ماهگی و بالاخره در 4 تا 6 سالگی تزریق می شود.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "همه چیز درباره واکسن 4 ماهگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره واکسن 4 ماهگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید