آرامگاه خالد نبی؛ بهشتی در بهار

به گزارش وبلاگ کشتی گیران، ایران جاهای زیاد قشنگی برای تماشا دارد، آنقدر قشنگ که ممکن است از خود بارها بپرسید واقعا اینجا ایران است؟ یکی از اینجاها مجموعه گورستان و آرامگاه خالد نبی در استان گلستان و 90 کیلومتری گنبد کاووس است. جایی حیرت انگیز بر بلندی کوه که تا چشم کار می نماید اطرافش دشت ها و تپه های سرسبز است. فروردین و اردیبهشت برترین تاریخ رفتن به خالد نبی است.

آرامگاه خالد نبی؛ بهشتی در بهار

چرا آرامگاه خالد نبی را ببینیم؟

خالد نبی، برعکس دیگر زیارتگاه ها بنایی ساده و بی قلع و غش دارد. و زینتش پارچه های رنگی است که مردمی که برای زیارتش می آیند برای حاجت گرفتن به درختان اطرافش می بندند. به علاوه تپه های ماهوری، دشت های پرگل و گندمزارهایی که اطراف زیارتگاه را به جایی حیرت انگیز تبدیل نموده. زیارتگاه خالد نبی همه جوره خاص است. آنقدر که ممکن است حسرت خوابیدن در همچین جایی را بخوری و بگویی خوش به حال خالد.

آرامگاه خالد نبی، از دور مثل نقطه ای کوچک در بین آنهمه سبزی به نظر می رسد. و نزدیک که بروید با مقبره ای با گنبدی ساده روبرو می شوید که در اتاق هایش قبور متبرکه قرار گرفته. زیارتگاه اصلی مربوط به خالد بن سنان، معروف به خالد نبی است و در اطرافش دو بقعه دیگر نیز وجود دارد. بنا به روایات یکی بقعه چوپان آتا از یاران خالد و دیگری بقعه عالم بابا پدر پدر همسر او. حالا هم حیاط زیارتگاه ها اتاق هایی مخصوص گردشگران دارد که می توان با پول اندکی که صرف نزورات و آرامگاه می گردد شب را به سر کرد.

ماجرای خالد نبی

حتما دلتان می خواهد درباره خالد نبی هم بدانید. خالد بن سنان یا در زبان محاوره ای ترکمن ها، حالت نبی، یکی از چهار پیامبری بوده که در فاصله پیامبری حضرت عیسی و حضرت محمد، مردم زمان خود را به مسیحیت دعوت می نموده. خالد نبی، آخرین مبلغ دین مسیح، به همه جا برای تبلیغ دین سفر می نموده است و زمانی که به ایران می آید، خسرو انوشیروان بر مسند قدرت و دین زرشتی، دین رسمی ایران بوده است.

روایت های مختلفی هم حول و حوش معجزه خالد نبی و سفرش وجود دارد. مثل این روایت که می گویند وقتی کفار به خالد نبی (ع) و خانواده اش می رسند، او دعا می نماید که زمین کشاورزی اش که در آن هندوانه و خربزه می کاشته تبدیل به سنگ گردد تا کافران بهره ای از آن نبرند. قوم خالد تبدیل به سنگ می شوند. همان سنگ هایی که اکنون در قبرستان نزدیک مقبره قرار گرفته و محلی است برای بازدید گردشگران.

گورستانی که نزدیک زیارتگاه خالد نبی قرار گرفته است به اعتقاد خیلی ها، اسرار آمیزترین گورستان ایران است و با سنگ قبرهای عجیبش شناخته می گردد. در این جا سه نوع سنگ قبر وجود دارد. نوع اول که سنگ مزارهای استوانه ایی بلندی (شکل آلت تناسلی) است که وزنی زیادی دارد. نوع دوم سنگ مزارهای صلیبی شکل یا به صورت دو نیم کره یا پستان، و نوع سوم سنگ مزارهایی است که به شکل شاخ قوچ ساخته شده و تعدادشان از دو نوع دیگر کمتر است. قدیم ها تعداد این سنگ قبرها به 600 تا می رسید. ولی با وجد اینکه این گورستان به ثبت ملی رسیده است، به علت دستبردها و شکسته شدن و آسیب هایی که گردشگران به آن رساندند، از تعدادشان کم و کمتر شده.

چطور به خالد نبی برویم؟

پس از طی جهتی حدودا 40 کیلومتری گنبد کاووس تا کلاله که با خالد نبی 55 کیلومتر فاصله دارد باید به سمت روستای گچی سو حرکت کنید (فاصله این روستا تا قبرستان 6 کیلومتر است). از روستای گچی سو، دشت صاف و هموار ابتدای جاده تبدیل به دشت های تپه ای کوچک و بزرگ می گردد.

سال های گذشته برای رفتن به خالد نبی بعد از روستای گچی سو باید جهت ناهمواری را طی می کردید. اما چند سالی است که این جهت آسفالت شده است و راه را برای مشتاقان خالد نبی هموار نموده است. جایی که مثلش را در هیچ کجا نمی توان پیدا کرد.

برترین زمان سفر

دو ماه اول بهار که خبری از گرمای هوا نیست و دشت ها حسابی سرسبز شده اند، برترین وقت رفتن به خالد نبی است. زیارتگاهی که در بالای کوه قرار گرفته و از آن بالا که به اطراف نگاه کنید، انگار آسمان ادامه زمین است. و تپه های ماهوری اطرافش که به هزار تپه هم معروف است، آن را به جایی تبدیل نموده که فرسنگ ها با این کره خاکی فاصله دارد.

عکسها: خبرگزاری مهر

منبع: اسنپ تریپ

به "آرامگاه خالد نبی؛ بهشتی در بهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرامگاه خالد نبی؛ بهشتی در بهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید